Incredere in mine

Buna ziua, ma numesc Violeta si am 24 de ani. De curand mi-am gasit un loc de munca, ceea ce mi-am dorit foarte mult si m-am zabtut pentru asta, caci in zilele noastre este destul de greu sa iti gasesti ceva decent. Problema mea este ca desi la inceput eram foarte fericita acum sunt foarte stresata mereu. Imi este teama sa nu gresesc si ca colegii mei vor considera ca sunt proasta.

Eu stiu ce ar trebui sa fac, dar mereu cand am o sarcina de indeplinit ma blochez si incep sa ma gandesc la mai multe varinate de solutionare si nus tiu care dintre ele este mai buna. Pana la urma cel mai adesea intreb pe altcineva si fac ca ei desi uneori eu cred ca ar trebui facut altfel.

Sunt atat de stresata de acest lucru ca abia mai pot dormi noaptea si a doua zi la munca sunt obosita si parca si mai agitata. Ce sa fac sa nu mai fiu asa? Vreau si eu sa fiu mai calma, sa am mai multa incredere in mine, sa pot lua decizii? Cum sa fac?

Un lucru extraordinar este ca stii ce vrei, stii ce ti-ai dori, ceea ce arata ca te-ai gandit foarte mult la acest lucru. Este absolut normal ca atunci cand incepem lucrul intr-un loc nou sa ne dorim sa facem o impresie buna si sa ne indeplinim sarcinile cat mai bine, insa nu trebuie sa permitem acestei dorinte sa devina ceva distructiv.

In mod clar ai fost angajata acolo caci cineva a considerat ca posezi abilitatile necesare de a face un job bun, deci acum este nevoie doar sa incerci sa te linistesti si sa iei lucrurile pe rand. Uneori mediul de lucru poate fi extrem de competitiv si oamenii pot fi cu ochii pe tine pentru a iti pandi greselile, insa cu totii gresim uneori, important este ce facem bine si cum invatam din greselile noastre.

Fa cateva experimente, foloseste solutiile tale la unele dintre probleme si vezi ce se intampla, uneori ajuta sa gasim pe cineva care ne sprijina sau care ne destainuie din mersul lucrurilor. Incearca sa comunici cu colegii tai, sa ii percepi drept oameni nu drept persoane care te privesc din umbra.

Uneori increderea in sine este ceva ce se invata prin intermediul experientelor si a intelegerii propriei persoane, acorda-ti sansa de a face acest lucru si sunt convinsa ca odata ce esti mai calma si munca ta va deveni mai buna.

Abordeaza totul ca pe o noua aventura minunata, cu printi, printese, zane si zmei si cel mai important, bucura-te de aceasta etapa noua din viata ta.